Супер! Прости и съставни числа Математика 5. клас
Забележете, че между 1 и 100 има 25 прости числа. Е, от древни времена е известно те са безкрайни, следователно е невъзможно да се изброят всички. Подобно на Евклид, който пръв показа, че те са безкрайни през четвърти век пр. Ситото на Ератостен е а техника за познаване на простите числа между 2, което е първото просто число, и определен брой. Не е необходимо да да се бъди абсолютен братовчед. Например 5 е просто и въпреки че 12 не е, и двете числа са прости помежду си, тъй като и двете имат 1 като общ делител.
Прости числа са тези числа, https://онлайн-казино-бг.com/ които имат точно два делителя – 1 и самото число. Това означава, че те не могат да се разделят на други числа, освен на 1 и на себе си. Вместо това съставното число се дели само по себе си, на 1 и поне още едно число. Имаме например 12, което се дели на 1, 2, 4, 6 и 12.
Това е полиномът, който Ойлер предложи за намиране на прости числа, който работи за стойности на n между 0 и 39. Този факт е напълно установен в теорема, наречена Основната теорема за аритметиката, който гласи, че числата, които не са прости, са непременно съставени от произведения на числа, които са. Тъй като 6 между 6 е 1, можем да дадем бонбони на 6 деца, като даваме по един бонбон на всяко. Нямаме точни деления между 4 и 5, но имаме между 6. И не му, с изключение на серийния подреждане на номера от най-малкия до най-големия.
Имам предвид различни видове цикади като Magicicada septendecium, който живее в Северна Америка. Тези видове цикади са установили своя размножителен цикъл около 13 или 17 години, а не 12, не 14, не 15, не 16 или 18, точно на всеки 13 или 17 години. Това им позволява да избягват хищници, които също имат периодични репродуктивни цикли; нека си представим хищник с a 4-годишен цикъл. Това е така, защото всяко число се формира от уникалния продукт на поредица от тези числа.
С калкулатора става доста бързо, но ако трябва да го направим с главата надолу или с химикалка и хартия, нещата стават малко по -сложни. Ние ви учим на два метода, за да разберете дали числото е просто или не. Днес ще се запознаем с понятията прости и съставни числа и ще научим как да разлагаме естествени числа на прости множители. Това са важни уроци в математиката, които ще ви помогнат в по-нататъшното изучаване и усвояване на материала. “Дадено просто естествено число стр и всяко естествено число да се по-голямо от 0, вярно е, че да сестр – да се е кратно на стр, стига стр бъди братовчед ”. Тези числа са много важни, тъй като всяко естествено число може да бъде представено чрез произведението на прости числа, като това представяне е уникално, освен в реда на факторите.
12 може да се запише като умножение на 1 x 12 и може да се запише като умножение на 3 x 4 и 2 x 6. Тъй като 12 се дели на повече числа от 1 и себе си, 12 е съставно число. Така че 7 може да се раздели само на 1 и 7, единствените му делители са 1 и 7.
Затова простите числа са от съществено значение, за да имаме поверителност в нашата комуникация. Разлагането на число на прости множители означава да го представим като произведение от прости числа. Това е важно, защото ни помага да разберем структурата на числото и да решаваме задачи, свързани с деление и кратност. 11 може да се запише като умножение на 1 x 11, но не може да се запише като всяко умножение на естествени числа. Той има само 1 и 11 като делители, следователно е a просто число.
Ами нито, тъй като не може да се постави като продукт на братовчеди. И преди да отидете да попитате, нулата не е нито проста, нито съставна, но това е така, защото всички съображения, които правим, са за положителни числа, тоест по-големи от нула. Както виждаме, не можахме да направим пълен правоъгълник, щеше да ни липсва топка. Като не сме успели да формираме правоъгълник, можем да потвърдим, че числото 7 няма делители, освен себе си и 1, както виждаме на следващото изображение.
По споразумение 1 не е включен в списъка с прости числа или в списъка на съединенията. Нулата не е положително число и има безкраен брой делители. Отлично съдържание, истината е, че вече съм на 22 години, но вече бях забравил. Като дете не харесвах математиката, но започвам да се занимавам с нея преди време, примерите за бонбоните бяха много дидактични. Съединения, Каня ви да гледате следващото видео за факторирането на прости числа. Освен това ще научите концепцията за факторинг, използвайки таблицата на Монтесори.
Съставни числа са тези числа, които имат повече от два делителя. Те могат да бъдат разделени на други числа, различни от 1 и на самото число. Числото 1290 не е точно делимо на 4, следователно 4 не е просто число. Познаването на прости числа датира от древни времена; древните египтяни вече са ги използвали и със сигурност са били известни много преди това. Числото 1 не е просто число по дефиниция – има само един делител. Простите числа са ключът към аритметиката, по-долу ще видите пример, който демонстрира тяхното значение не само в аритметичното изчисление, но и в природата.
Следващото просто число е 11, така че зачеркваме всички кратни на 11, които са 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88 и 99. Всички те вече бяха зачеркнати по-рано, така че имаме вече приключи зачеркването на всички съставни числа в нашата таблица. Най -нормалното нещо е да мислите да го направите като изхвърлите, тоест да се опитате да намерите делителите.
Неговият изненадващо ефикасен метод е много добър старт за по-нататъшното развитие на теорията на числата. При своя метод (Решето на Ератостен) той започва като написва всички числа от 2 до зададеното число. След това той зачерква всички числа, делящи се на 2, след това тези делящи се на 3 и така нататък докато зачеркне всички възможни числа. Няма да му отнеме време да зачерква числата делящи се на 4, защото те се делят и на 2. С други думи той зачерква само числата делящи се на тези прости числа, които не са по-големи от квадратен корен от числото посочено като горна граница на търсенето.
Това е един от нашите интерактивни уроци, превърнат във видео, така че вече не е интерактивен 🙁. И все пак има голямото предимство, че може да се разглежда толкова пъти, колкото е необходимо и да се споделя. Ако искате да получите достъп до истинските интерактивни уроци, можете да го направите, като се регистрирате за Smartick, онлайн методът за обучение по математика за деца от 4 до 14 години. За да проверим дали е просто число или не, ще използваме таблица, много подобна на картите на Монтесори за умножение. И ние вземаме толкова топчета, колкото сме избрали числото, в този случай 16 топки.
Извикват се числа с повече от 2 делителя съставени числа. Ако вземем съставно число, например 10, ще видим, че можем да го разделим само по себе си и единство, тоест между 10 и 1, но и между 2 и 5. Безбройно много прости числа и няма формула, която да ги изчисли. Получи маса прости числа могат да бъдат използва метод Ератостен чрез последователно изтриване на композитни брой естествени числа. Числото 0 не е просто число – не е положително число и има безкраен брой делители. Съставено число е положително хранително число, което има поне един положителен делител, различен от един или себе си.
Стриктно логика на деца храносмилане голяма трудност, и в допълнение не е завършил някакви ирационални числа, или имоти на числови неравенства. Ето защо, преподавател по математика в 6-ти клас може да се показва само на техника за производство на таблица на текущия брой. 191 е твърде голям, за да се докаже с теоремата и общ калкулатор, но можем да открием разделението между всяко просто число.