Zabezpieczenie polowe z funkcjami sterowania, wyłącznik z funkcjami zarządzania energią czy też moduły cyfrowe niskiego napięcia do monitorowania i kontroli instalacji elektrycznej, dostosowane do najwyższych standardów bezpieczeństwa. Urządzenia odgrywają ważną rolę w systemie elektroenergetycznym zakładów i nieruchomości komercyjnych. Koncepcja zakłada, że łódź będzie wykonana z lekkich oraz wytrzymałych materiałów odpornych na zniszczenia i korozję. Wykorzystanie trwałych, niezatapialnych materiałów – na przykład pianki poliuretanowej – umożliwia utrzymanie łodzi na powierzchni nawet po wywróceniu do góry dnem. Konstrukcja jest podzielona na wodoszczelne segmenty dzięki czemu nawet w przypadku uszkodzenia lub wywrócenia łódź pozostanie na powierzchni.
Wobec tego, kierowcy często krążą w poszukiwaniu wolnego stanowiska lub czekają, aż któreś się zwolni. Search traffic, czyli ruch realizowany wyłącznie w poszukiwaniu wolnego miejsca postojowego – tłumaczy dr inż. – Search traffic jest uciążliwy nie tylko dla samego kierowcy, ale także dla pozostałych uczestników ruchu i mieszkańców miasta, ponieważ m.in. Potęguje zatłoczenie ulic, ale też zwiększa poziom hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Tegoroczna edycja wystartowała 6 listopada, tradycyjnie pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na głównym kampusie uczelni.
Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na jakże aktualny problem bezpieczeństwa na wodach, ze szczególnym naciskiem na środki ratunkowe. Praca Alicji Strządały stanowi kompleksowe podejście do projektowania bezpiecznych i efektywnych łodzi ratunkowych przez wprowadzenie nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz eliminację wad konstrukcyjnych, które wpływają na bezpieczeństwo wodne. Paradoksalnie, jak pokazują statystyki, więcej osób ginie na łodziach ratunkowych niż zostaje z nich uratowanych. Choć od czasu katastrofy słynnego Titanica wiele przepisów dotyczących środków ratunkowych uległo aktualizacji, wciąż istnieją luki, które doprowadzają do tragedii. W ostatnich tygodniach Polska zmaga się z dramatycznymi skutkami powodzi, które dotknęły wiele regionów kraju, powodując ogromne zniszczenia i pozbawiając tysiące ludzi dachu nad głową. W obliczu tej trudnej sytuacji, Politechnika Krakowska nie pozostaje obojętna i aktywnie włącza się w pomoc.
„Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, a finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Konsorcjum DMD-M, w skład którego wchodzą DMDmodular p.s.a. (lider konsorcjum) oraz Politechnika Krakowska, zostało uhonorowane nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council) za realizowany projekt pn. „Efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach”. Konsorcjum doceniono w kategorii Zrównoważony produkt roku. Gala Green Building Awards 2023, podczas której wręczono nagrody, odbyła się 5 października w Warszawie. Park Łokietka projekt parku publicznego przy ulicy Władysława Łokietka w Krakowie został przygotowany pod kierunkiem dr inż.
Jego celem było opracowanie biomateriałów hydrożelowych, które mogą zrewolucjonizować łagodzenie objawów łuszczycy – choroby, z którą zmaga się ponad 125 milionów ludzi. Hydrożele zostały zaprojektowane z myślą o pełnieniu roli opatrunków medycznych, które zarówno chroniłyby pacjentów przed urazami mechanicznymi skóry, jak i plinko casino polska wydłużałyby działanie podawanych miejscowo leków. Ciekawą kategorią w konkursie Kół Naukowych jest KoKoN Favourite, ponieważ wybór laureata jest tu dwuetapowy. Najpierw internauci wybierają trzy najciekawsze w ich opinii projekty ze wszystkich zgłoszonych, z których następnie kapituła konkursowa wyłania zwycięzcę.