Зважаючи на важливість формування «dream team» для закриття бізнес-цілей компанії, подібні питання доволі часті лідер керування it на співбесідах. Подумайте над процесами та методами, на які ви спираєтесь для створення згуртованості в колективі, чим стимулюєте команду, як доносите до співробітників їх цінність для проєкту. При цьому відкиньте матеріальну сторону мотивації.
Це потрібно, щоб виправити їх перед наступними інтерв’ю. Спеціалісти, глибоко занурені у технічні процеси. Вони володіють відповідними компетенціями у сфері розробки, тож можуть координувати роботу на рівні тімлідів. Знаються на SDLC, основах програмування, DevOps практиках, QA чи L1-L3 assist. Водночас я бачив успішних менеджерів без технічного досвіду. Тож можу сказати, що це великий плюс, але він не є необхідною умовою.
За важливістю, набір певних gentle abilities для PM-а відіграє не менше значення, ніж професійні навички. Адже, наприклад, вивчити методології проєктного управління можна, а ось щоб успішно застосовувати їх на практиці — без деяких особистих якостей не обійтись. Щоб краще дізнатись риси характеру кандидата та хід його мислення, роботодавці ставлять поведінкові та оціночні питання. Ми, як один з вендорів, не ставимо процеси глобально на всій програмі, робимо якусь частину роботи та взаємодіємо з іншими.
РМ спілкується з розробниками, з клієнтом, з керівництвом своєї компанії, треба балансувати, знаходити такі рішення, щоб усі були задоволені. На жаль, так не завжди виходить, іноді треба домовлятися й жертвувати чиїмись інтересами. В першій половині дня відбуваються щоденні та щотижневі мітинги (команда сама вирішує кількість сінків — коротких зустрічей, які їй потрібні). Після обіду — спілкування з керівництвом, перегляд і зміни робочих планів, звітування, робота з документами та багато іншого.
Тут також встановлюються метрики успіху проєкту. Ефективне планування — ключ до успішного релізу. Хороший PM вміє планувати, легко знаходить спільну мову з різними людьми, не боїться ризиків та швидко знаходить вихід у кризових випадках. PM не просто керує, а й працює разом з іншими учасниками заради спільного результату. Зважаючи на те, що здобути спеціалізацію можна на курсах Project Manager всього за кілька місяців, конкуренція в цій галузі висока.
На сайті онлайн-школи ви знайдете викладачів з усіх предметів, що входять до програми НМТ. Репетитори проводять індивідуальні уроки онлайн, а менеджери школи складають навчальну програму відповідно до потреб кожного учня. Батьки можуть вибрати зручний пакет занять – 6, 12, 20, 50 та a hundred. Якщо серйозно, то рroject-manager — це фахівець, який управляє проектом в цілому.
Тобі як РМу потрібно навчитися працювати із запереченнями та конфліктами. Перш за все, слід з’ясувати, яка справжня причина, і розв’язати проблему. Можливо, він/вона чогось боїться, або інтроверт, або людина, яка не хоче більше часу проводити на роботі, а хоче піти в бар чи з друзями. Ми поговорили про навички, корисні поради щодо планування проекту та організації роботи команди. Саме час обговорити особисті успіхи менеджера проджект на шляху до успішної кар’єри.
Persuasive energy — заснована на вмінні заряджати ідеями та аргументовано переконувати. Така влада дається людям з добре розвиненими комунікативними навичками. Існує безліч варіантів, але найпершим чином варто подякувати людині. Адже кожен чекає на зворотній зв’язок стосовно своєї роботи. На основі цієї інформації, складаємо план розвитку та розробляємо стратегію пошуку першої роботи. Згідно з опитуванням DOU, 33% РМ оцінюють свій рівень володіння як «просунутий» (Advanced).
За моїм досвідом, мінімальний рівень володіння англійською для PM’а — Upper-Intermediate (B2). З рівнем нижче буде важче працювати та буде багато відмов при пошуку роботи. Крім того, вам потрібно буде шукати проєкти, на яких ви не часто комунікуватимете із замовником, або бути асистентом старшого та досвідченішого РМ’а. Проджект-менеджер (англ. Project Manager, PM) – фахівець, який повністю бере на себе управління проєктом. У сфері IT такий спеціаліст повинен володіти як загальними навичками (Soft Skills), так і технічними (Hard Skills).
РМ також може бути бізнес-аналітиком, який розраховує прибуток, або навіть HR-спеціалістом, щоб переконатися, що людина підходить команді. Наостанок скажу, що великий плюс проєктного менеджера в тому, що ним можна стати не маючи профільної освіти та не просиджуючи в університеті 5-6 років. Основне – вміти поєднувати в голові, а потім і в роботі велику безліч різних завдань одночасно (мультитаскінг) та бути відповідальним. Як би нудно це не звучало, але без цього – ніяк. Технічні скіли, включно зі знанням методологій управління проєктами, інструментів для їх ведення та аналізу даних, також є обов’язковими. Університети та інститути пропонують спеціалізовані програми для проджект менеджерів у різних галузях, зокрема в управлінні проектами.
PM з технічним бекграундом правильно розставляє терміни, знає, кому адресувати завдання в команді, може самостійно обговорювати деталі з клієнтом і не наобіцяє зайвого. Delivery Manager відповідає за доставку результату користувачеві в рамках обумовлених термінів, якості й бюджету. Delivery Manager бере готові завдання, які розробляє команда, ділить процес на фази, вирішує, чи ми встигаємо чи ні й т.д. Продуктовий менеджер орієнтований на бізнес, його завдання пріоритезувати функціональність. Є велика кількість різних фіч, які можна вкласти в продукт, але менеджеру потрібно сфокусувати роботу на тих речах, які принесуть найбільшу цінність.
Для підтвердження ефективної роботи з управління проектом не забувайте оновлювати статус при кожному виконаному завданні. Керівництву важливо бачити на загальнодоступному плані, що проект рухається вперед. Це означає, щоб ви успішно справляєтеся зі своєю роллю і вам можна довіряти в подальшій роботі. Постійна ефективна комунікація — найважливіша частина роботи проджект менеджера в IT. Не втрачайте зв’язок із учасниками, ініціюйте важливі обговорення, завжди тримайте руку на пульсі будь-яких змін у прийнятті рішень. Окрім класної команди та ще одного менеджера, який завжди може допомогти мені на великих проєктах, постійно є нагода навчитися на оплачуваних компанією курсах і так рости вгору.
Проєктний менеджер не відразу бачить реальний результат своєї роботи, а людині це потрібно з погляду психології. Розробник, тестувальник, дизайнер та інші професіонали можуть подивитись на плоди своєї праці, а от РМ’у складніше розгледіти їх в короткостроковій перспективі. Та треба витримати, пройти шлях до кінця, щоб побачити результат і відчути задоволення від нього.